intihal raporu : 10 ücretsiz intihal programı [Güncel]

İntihal Raporu

intihal nedir, intihal raporunu almak istiyorum, hangi programdan nasıl alabilirim? Ücretsiz rapor veren programlar hangileri? En iyi program hangisi, nereden indirebilirim? Oran kaç olmalı? Bu ve buna benzer soruların cevaplarını bu makalede bulacaksınız.

Bu yazıda işleyeceğimiz konu başlıkları

 1. İntihal raporu
 2. Örnek intihal raporu
 3. İntihal raporu yorumlama
 4. Rapora neler girer
 5. İntihal oranı kaç olmalı
 6. İntihal oranı nasıl düşürülür
 7. İntihal düşürme ücretleri
 8. Veritabanına kayıt
 9. İntihal tespit programları
 10. Ücretli intihal programları
 11. Ücretsiz programlar
 12. Ücretli ve ücretsiz program karşılaştırması
 13. İntihal raporu nasıl alınır

Yüksek öğretim kurulunun aldığı karar gereği, lisans, yüksek lisans ve doktora tezleri için intihal raporu alma mecburiyeti getirildi. Bunun temel nedeni, özgün yazmayı geliştirmek ve öğrencileri bilimsel suç işlemekten korumaktır.
Öğretim üyesi ve akademik personelin şikayeti oldu.

Son dönemlerde, bilimsel makale, proje ve tezlerde kopya oranında yükselme meydana geldi. İşte bu yüzden yüksek öğretim kurumu harekete geçti. Üniversitelere tez tesliminden önce belirlenen oranın altında benzerlik oranı şartı getirdi.

Lisansüstü eğitim tezi için öğrencilerin jüri üyelerine savunma yapmadan önce teslim etmeleri gerekir. Akademik personelin de tez çalışması tamamlanmadan önce öğrencilerin tez intihal raporunu almaları gerekir.

İntihal suçu işlememek ve tez danışmanınız ile sorun yaşamamak için intihal oranını belirli seviyede tutmanız gerekir.

1- intihal raporu nedir

En genel anlamda, bilimsel yazılardaki benzerlik oranını gösteren rapora denir. Özel yazılım programları veritabanlarındaki milyarlarca belgeyi tarar. Bunların içinde öğrenci ödevleri, okul projeleri, internet sayfaları, pdf dosyaları ve birçok yazı yer alır.

Bu belgeler sınıflandırılır, sonuçta benzerliği gösteren belge verir. Buna benzerlik raporu ya da intihal raporu diyoruz.

2- Örnek İntihal Raporu

Raporun yapısını daha iyi anlamanız için aşağıda bir örneği sizinle paylaşıyorum.

intihal raporu örneği

3- İntihal raporu nasıl yorumlanır

Bu örnekte intihal oranı %9 dur. Yanında internet kaynakları, yayın ve öğrenci ödevlerin oranları da belirtilmiştir. Hemen altında birincil kaynaklardaki benzerliğin alındığı kaynak ve oranı verilmiştir.

Yukarıda 1-2-3 renklerinin farklı olduğu gözünüze çarpmış olabilir. Her bir renk farklı bir kaynağa işaret eder. Metindeki renkler ile buradaki renklerin aynı kaynağı gösterdiğine dikkat edin.

4- Rapora neler girer

Lisans ve yüksek lisanslarında çoğunlukla kaynaklar girmez. Kaynakça çıkartılarak sokulabilir. Ya da program üzerinden çıkarılması işaretlenir.  Bazen lisans ve yüksek lisans tezlerinde alıntılar da çıkarılır.

Tez yazım kılavuzunda intihal raporu alma kuralları yazar. Hangi girer, hangisi çıkartılır, detaylı olarak yer alır. Bunun yanında dipnotlar otomatik olarak programdan çıkarılmaz.
123 Tez yazım aşamasında belirli sürelerde tez danışmanından intihal raporu isteyin.

Dipnotlar ile ilgili ip ucunu makalenin devamında bulabilirsiniz.

Yüksek lisans ve doktora tezlerinde alıntıya daha farklı sınırlandırma getirilebilir.

5- İNTIHAL ORANI KAÇ OLMALI

İntihal oranı en çok kaç olmalı? Bunun için standart yok. Fakat, genel olarak istenen %20 nin altında olmasıdır. Bu ne demek? Başka Kaynaklardan alabileceğiniz alıntı oranı maksimum %20 olmalı.

Alıntıyı kaynakçada doğru şekilde göstermek zorundasınız.

Dipotu fazla olan bölümler var. Örnek hukuk. Bu gibi tezlerde dipnotlarda kanun maddeleri yer alır. Bunları değiştiremezsiniz. Bu yüzden alıntı oranı %30 gibi kabul edilir. Tezsiz yüksek lisans projelerinde ve proje ödevinde genelde kabul edilen sınır %30 dur.

Doktora tezleri için genelde %10 – 15 istenir.

6- İNTIHAL ORANI NASIL DÜŞÜRÜLÜR

Oranın üzerinde çıkması halinde benzerliğin düşürülmesi gerekir. Peki düşürme nasıl yapılır?

Önce pdf intihal raporunu elde edin. Raporda renkli yerleri tespit edin. Tezinizin word formatını bilgisayarınızda açın. Pdf deki renkli yerleri, wordde işaretleyin. İşaretlediğiniz yerleri farklı kelimelerle yeniden yazın. Dikkat etmeniz gereken nokta: Anlamı bozmadan tekrar yazmaktır. Buradaki amaç, programın yakalamayacağı şekilde söz dizimini değiştirmektir.

Anlamı değiştirmeden farklı kelimelerle yorumlayarak yazın.

Kaç sayfa yazacağınızı belirlemek için ufak bir hesaplama yapabilirsiniz. 100 sayfalık bir teziniz olduğunu varsayalım. İntihal oranı %40 çıktı diyelim. Demek ki 40 sayfası intihal. Kabul edilen oran %20 ise, demek ki 20 sayfa yeniden yazmanız lazım.
123 Tez projeniz için yabancı dilden yapılan çevirilerde benzerlik çıkmaz.

Hesaplama yaparak kaç sayfa intihal düşürme yapacağınızı belirleyebilirsiniz.

7- İntihal düşürme ücretleri

İntihal oranını düşürme hizmeti veren yerlerin sabit ücreti yok. Tez yazım merkezi yerlerden temin edebilirsiniz. Size tavsiye edeceğim tezi danışmanlığı veren bir yer var. Oradan fiyat alabilirsiniz. Serkan Hoca ya 05325266588 den ulaşabilirsiniz. Ya da sitedeki iletişim numaralarından ulaşabilirsiniz.

Genelde sayfa başı ücretlendirme verilmektedir. Sayfa sayısı, teslime kalan gün sayısı, metnin zorluğu gibi kriterlere göre ücretlendirme yapılır.

8 – Veri tabanına kayıt meselesi

Yaşanabilecek en kötü deneyimlerden biri intihal raporu alırken veri tabanına kayıt edilmesi sorunudur. Depo özelliği açık bırakılan intihal porgramlarında yaşanır.

Ne yapacağını bilmeyen tez danışmanları depo özelliğini açık bırakarak tezi veri tabanına kaydeder. Bunu bilinçsizlikten yaparlar. Veritabanına kaydedilen tez için rapor alınması gerektiğinde intihal oranı %100 olarak çıkar.

Tez danışmanından kaynaklanıyorsa kendisi halletmesi gerekir. Eğer raporu başka yerden aldıysanız yapmanız gerekenleri aşağıda liste olarak veriyorum.

 • Raporu aldığınız kişi/ yere baş vurun.
 • İntihal raporundaki ID numarasını verin.
 • Veritabanından silinmesi için form doldurun.
 • Yaklaşık 1-3 gün içinde veritabanından silinir.

Daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

9- İntihal programları

İntihal programı, akademik yazılardaki benzerliği belirleyen programlara denir. Piyasada birçok yazılım var. Bunların bazısı ücretli bazıları da ücretsiz olarak verilmektedir.

Ücretlileri ücretsizlerden ayıran temel özellik, taradığı yayın sayısıdır. Örnek vermek gerekirse, Turnitin 50 milyar sayfayı tarayabilirken, ücretsiz olanlar 1 milyar yazıyı tarayabilir.

Bu yüzden daha kesin sonuç verdiği için ücretli intihal programları tercih edilir.

Aşağıda en yaygın ücretli ve ücretsiz intihal programlarını inceleyebilirsiniz.

10 – Ücretli intihal programları

En çok bilinen iki tane var; Turnitin ve iThenticate

Turnitin intihal programı : Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan benzerlik programıdır. Üniversitelerde yaygın olmasının nedeni çok fazla akademik yayını, internet sayfasını, bilimsel yazıları taramasıdır. Kurumsal firmalarla çalışmaktadır. Üniversite, enstitü, yüksek okul gibi. Sitesinden bireysel tarama yapmak isteyenlere imkan tanır. 1 tarama için 100 USD talep eder.

İthenticate intihal programı : Turnitinden farkı sadece proje ve ödev kontrolü yapmasıdır. Tez için bakılmasına izin vermez. Aynı firma oldukları için turnitin ile benzer sayıda yayını takip eder. Türkiye’deki kullanımı her geçen gün azalmaktadır. Üniversiteler daha çok turnitin ile çalışmayı tercih etmektedir.

11- Ücretsiz intihal programları

En çok kullanılan 10 ücretsiz intihal tespit yazılımını sizinle paylaşmak istiyorum.

Dupli Checker: Tamamen ücretsiz bir intihal belirleme programıdır. Benzerliği belirlemek için en çok kullanılan yazılımlardan biridir. Birkaç dakika içinde sonuçları vermektedir. Düzenli kullananlar için üye olmaları önerilir. Üye olanlar günde 50 arama yaparken, üye olmayanlar 1 kez kullanabilir.
Grammarly: Yazarlar için kesinlikle gerekli olan bir intihal tespit programdır. Yalnızca intihal ile mücadelede değil aynı zamanda daha iyi yazar olmak için tercih edilir. 250 farklı gramer hatasını tespit edip, uyarmaktadır. İntihal programlarına entegre olarak kullanılabilir. Ücretli ve ücretsiz versiyonu vardır.
Paperrater: Bulut tabanlı özelliği ile üç farklı kullanımı söz konusudur. Bunlar; Gramer kontrolü, İntihal tespiti, otomatik yazı kontrolü.
Plagiarisma: Windows tabanlı bir yazılım olduğu için bilgisayara indirilebilir. Birçok dili kapsayan gelişmiş özelliklere sahiptir. Ücretli versiyonu var. Sınırsız kelime test etme özelliği vardır. Ücretsiz versiyonda günlük sadece 3 kez kontrol edilmektedir.
Search Engine Reports: Dokumandaki kopya oranını belirlemek için kullanılan küçük ve işe yarayan bir programdır. Kopyala yaparak programa yapıştırılır ve sonuçlar test edilir.
PlagTracker: Ücretsiz bir program olarak sınırsız sayıda kelimeyi detaylı şekilde raporlamaktadır. Ancak bir kaç sınırlaması var. 30 dakikada bir dosya koyabiliyor olmak ve sonuçların geç gelmesi can sıkıcı olabilir. Verdiği sonuçlar tam güvenilir olmayabilir. Ücretli versiyonu daha güvenilir sonuç vermektedir.
Plagium: Twitter ve facebook gibi sosyal medyayı takip eden harika bir yazılımdır. Küçük, hızlı ve işe yarayan bir programdır. Ücretli versiyonu daha çok tercih edilmektedir.
CopyLeaks: İnternet sitelerini tarayan küçük ve elverişli bir yazılımdır. Sadece online hizmet verdiği için sınırlı sayıda yayına erişir. Birçok farklı dilde hizmet veren Android uygulaması vardır. Ücretsiz olarak ayda 10 sayfayı ve 250 kelimeyi tarama sınırlaması vardır.
Plagscan: Küçük, doğru ve hızlı sonuç veren uygulamalardan biridir. Hem internet üzerine kopyalayarak yapılır hem de bilgisayarınızdaki dosyayı upload edebilirsiniz. İnternet tabanlı olduğu için bilgisayara herhangi bir yükleme yapmanıza gerek yoktur. Kullanıcıları için deneme sürümü vardır.
Unplug Checker: Karmaşık ve gelişmiş intihal oranını belirleyen bir programdır. Raporu hemen verir. 500 kelimeye kadar ücretsizdir. Ücretsiz sürümde müşterilerinden herhangi bir şey talep etmez.

12- Ücretli ve ücretsiz program karşılaştırma

Ücretsiz birçok yazılım olmasına rağmen, dezavantajlı yönleri nedeniyle kullanılmaz. Veritabanına kaydetme riski yüksek olması ciddi bir sorundur. Rapor almak isteyenlerin bir kaç kez düşünmeleri gerekir. Veritabanına kaydolursa, tezin tekrar yazılması gerekebilir. Bu yüzden intihal raporunuzu ücretli progamlardan özellikle Turnitin’den alın.

 

13- İntihal raporu nasıl alınır

Öğretim üyesinden ya da tez yazım merkezinden alamadınız. Turnitine üyeyseniz giriş yapabilirsiniz. Lisansüstü eğitim, lisans öğrencileri için verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapın. Açılan pencerede size ait sınıfı seçin. Boş bir slotttan proje ödevi ya da tez çalışmasını upload edin. Yaklaşık 5 dakika içinde tez intihal sonucunuz hazır olur. Bilgisayarınıza pdf olarak indirebilir ya da tez danışmanıza yollayabilirsiniz.

Turnitin programından intihal raporu veren yerler var. Tez savunma jürisine girmeden önce intihal rapor almak isteyenler olabilir. Bunun için bize danışabilirsiniz. Depo özelliği kapalı, veritabanına kaydetmediği için bizi arayın . Kısa sürede intihal raporunuzu alın.

Öğrenciler genelde bize başvururken danışman hocam tez savunmasından önce intihal raporu al diye gelir. Tez merkezi olarak önlisans tez, lisans tezi, yüksek lisans tez için destek olmaktayız.

Yüksek oranlı çıkan tez intihal belgesinde düşürme yapıyoruz. Akademik kadromuz kısa sürede size hizmet vermektedir. Tez hazırlama merkezi olarak tez savunmam öncesinde intihal raporunu almak isteyenlere benzerlik raporunu alabiliriz.

Sosyal medya paylaşım yapanlara ücretsiz olarak kampanya yapmaktayız.
Tez yazım merkezimiz tez proje hazırlama yanında yabancı dil çeviri hizmetlerinin yanında tez konusu dahil tüm bölümlere yardımcı olmaktadır.
En çok gelen öğrenciler tezsiz yüksek lisans öğrencileri olmaktadır. Yüksek lisans tezi danışmanlığı veren akademik kadromuz detaylı bilgi vermeniz halinde size de hizmet verecektir.

intihal nedir yazısını paylaşmanızı rica ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp'tan yazın